onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
75 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıdır. 23 Nisan, Türkiye’nin ilk ulusal bayramı olarak kabul edilir ve bu özel günü çocuklara armağan etmiştir. İşte bu anlamlı kararın nedenleri:

  • Atatürk, çocukları çok seven ve onlara büyük değer veren bir liderdi. Onlarla vakit geçirmekten büyük mutluluk duyardı.
  • Ülkenin gelişip yükselmesinin ve çağdaş medeniyetleri yakalamasının yegâne yolunun, memleket çocuklarının en iyi şekilde yetiştirilmesinden geçtiğine inanırdı.
  • TBMM’nin açılması ile halk egemenliğine dayalı demokratik ve özgürlükçü bir rejimin temelleri atılmıştı. Bu durum, ileride çocukların daha özgür bir ortamda yaşamasını ve eğitim görmesini sağlayacaktı.
  • Kurtuluş Savaşı’nda gözlerini kırpmadan canlarını verenler, vatanlarının geleceği için mücadele etmişlerdi. Bu memleketin geleceğini de çocuklar temsil ediyordu.
  • Atatürk, 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan ederek, dünyada başka hiçbir yerde eşi ve benzeri bir uygulaması olmayan eşsiz bir davranış sergilemiştir.
  • 23 Nisan, ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlamış ve dünyanın birçok ülkesinden çocuklar Türkiye’deki tören ve kutlamalara davet edilmiştir.

Bu nedenle, 23 Nisan bir anlamda “Çocuk Bayramı” olarak gelenekleşmiş ve Türk çocuklarının gurur kaynağı olmuştur.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...