14 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
tarafından düzenlendi

Toplumların ayakta kalmaları ve birlikte yaşayarak; mutlu ve huzurlu olmaları için toplumda her bireye çeşitli görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında “birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışma önemli bir yer tutmaktadır.

» Toplumsal dayanışmaya katkı sağlayabilmek için önce kendimiz iyi bir birey olmalıyız. Bunun için çevremize zararımız olmamalı, sonra toplumsal huzura katkı sunmayı düşünebilelim.

» Etrafımızdaki insanları düşünerek hareket etmeliyiz. Empati yapmalı, yani kendimizi onların yerine koyarak düşünmeliyiz. Bunun en bariz örneklerinden birisi engelli vatandaşlarımızı düşünerek hareket etmeliyiz. Onların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara neden olan kişilerden olmamalı, ayrıca bu sorunları ortadan kaldırmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

» Ailemizden ve yakın çevremizden başlayarak insanların sorunlarını atlatmalarına yardımcı olmalıyız. Maddi ve manevi olarak yapabileceklerimizi karşılık beklemeden yerine getirmeliyiz.

» “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözümüzü dikkate alarak komşularımıza yardıma koşmalı ve onların dertlerine çare aramalıyız.

» Ortak değerler olarak tabir edilen vatan, millet, bayrak gibi değerlerimize sahip çıkmalı, herkesin onlara karşı hassas davranması için elimizden geleni yapmalıyız.

» Devletin kanunlarına saygılı olmalı ve herkesi de bu kanunlara saygılı olmaya davet etmeliyiz.

» Yazılı olmayan toplumsal kuralları; örf, adet ve geleneklerimiz dikkate almalı, insanların değerlerini gözetmeli ve onları incitecek davranışlarda bulunmamalıyız.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11701 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...