onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
105 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Büyük patlama teorisi, evrenin nasıl oluştuğunu açıklamaya çalışan en yaygın kabul gören teoridir. Bu teoriye göre, evren yaklaşık 13,8 milyar yıl önce çok küçük, sıcak ve yoğun bir noktadan başlayarak sürekli genişlemeye ve soğumaya başlamıştır. Bu noktadan kaynaklanan büyük bir patlama, evrenin temel bileşenlerini oluşturan madde ve enerjiyi ortaya çıkarmıştır. Bu madde ve enerji zamanla yıldızları, galaksileri ve gezegenleri oluşturacak şekilde değişim geçirmiştir. Büyük patlama teorisi, evrenin başlangıcını, yapısını ve gelişimini anlamak için pek çok gözlemsel kanıta dayanmaktadır. Bu kanıtlar arasında kozmik mikrodalga arka plan ışıması, ilk nükleosentez, galaksilerin evrimi ve kırmızıya kayma gibi fenomenler sayılabilir.

Edwin Hubble 1929 yılında galaksilerin hem birbirinden hem de dünyadan uzaklaştığını keşfetti. Bu sayede evrenin oluşumundan günümüze kadar sabit kalmayıp sürekli genişlediğini ispatladı.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...