onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
112 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Güneş sisteminde ilk dört gezegene Merkür, Venüs, Dünya ve Mars adı verilir. Bu gezegenler, Güneş’e en yakın olanlardır ve kayalık bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle karasal gezegenler olarak da adlandırılırlar. Bu gezegenlerin özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Merkür: Güneş sistemindeki en küçük, en yoğun ve Güneş’e en yakın gezegendir. Uydusu ve halkası yoktur. Kütlesi Dünya’nın kütlesinin yirmide biri kadardır. Adını Roma tanrısından almaktadır.
  • Venüs: Güneş’e en yakın ikinci gezegendir. Uydusu ve halkası yoktur. Dünya’nın ikizi olarak adlandırılır. Çoban Yıldızı, Akşam Yıldızı ve Tan Yıldızı olarak da bilinir. Karbondioksit (CO2) ten oluşan kalın bir atmosferi vardır. Bu nedenle yüzey sıcaklığı yüksektir.
  • Dünya: Güneş’e yakınlık bakımından üçüncü sıradadır. Ay adında bir uydusu vardır. Güneş sisteminde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Atmosferi ve sıcaklığı canlılar yaşaması için uygundur. Yüzeyinin 4’te 3ü sularla kaplıdır.
  • Mars: Güneş’e yakınlık bakımından dördüncü sıradadır. İki adet uydusu vardır. Yüzeyindeki demir oksitten dolayı Kızıl Gezegen olarak da bilinir. En çok uzay aracı gönderilen gezegendir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...