onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
65 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Dünya, kendi etrafında dönerken, aynı zamanda güneş etrafında da eliptik bir yörüngede dolanır. Bu hareketini 365 gün, 6 saatte tamamlar. Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu yıllar ve mevsimler ortaya çıkar. Çünkü dünya güneş etrafında dolanırken eliptik bir yörüngede hareket ettiği için, dünyanın farklı bölgelerine farklı derecede güneş ışığı gelir. Dünyanın geoid şekli ve kendi yörüngesindeki eğiklik de güneş ışınlarının geliş açısını etkiler. Bütün bu nedenlere bağlı olarak, dünyanın kuzey yarım küresinde yaz mevsimi yaşanırken, güney yarım küresinde kış mevsimi yaşanır.

Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu ayrıca şu olaylar da gerçekleşir:

  • Mevsimlik sıcaklık farkları meydana gelir. Dünya’nın güneşe yakın olduğu zamanlarda sıcaklık artar, uzak olduğu zamanlarda ise azalır.
  • Kara ve denizler arasında sıcaklık farkları oluşur. Kara parçaları denizlere göre daha hızlı ısınıp soğur. Bu da rüzgarların yönünü ve şiddetini etkiler.
  • Muson rüzgârları meydana gelir. Muson rüzgârları, yaz ve kış aylarında karalar ile denizler arasındaki sıcaklık farkına bağlı olarak değişen rüzgârlardır. Özellikle Asya kıtasında etkilidirler.
  • Gece – gündüz uzunlukları değişir. Dünya’nın eksen eğikliği nedeniyle, yıl içinde güneşin doğuş ve batış saatleri değişir. Bu da gece ve gündüz sürelerinin farklılaşmasına yol açar.
  • Güneş’in ufuk üzerinde doğduğu yer ve saat ile, Güneş’in ufukta battığı yer ve saat değişir. Dünya’nın eksen eğikliği nedeniyle, yıl içinde güneşin doğduğu ve battığı noktalar da değişir. Bu da gün doğumu ve gün batımı manzaralarının farklılaşmasına neden olur.
  • Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açıları değişir. Dünya’nın eksen eğikliği nedeniyle, yıl içinde güneş ışınlarının düştüğü açılar da değişir. Bu da cisimlerin gölge boylarını ve iklim özelliklerini etkiler.

Dünyanın güneş etrafında dolanması, coğrafya biliminin temel konularından biridir. Yeryüzündeki herhangi bir noktanın konumunu belirtmek için enlem ve boylam değerleri kullanılır. Enlem değeri, o noktanın hangi paralele yakın olduğunu; boylam değeri ise o noktanın hangi meridyene yakın olduğunu gösterir.

...