onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
72 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kemiklerimizin bir araya gelmesini, aralarında bağlantı oluşmasını sağlayan yapılara eklem adı verilir. Eklemler, kemiklerin birbirine bağlanmasını ve vücudun hareket etmesini sağlar. Eklemler, hareket yeteneğine göre üçe ayrılır: oynamaz eklemler, az oynar eklemler ve çok oynar eklemler.

Oynamaz eklemler, aralarında boşluk bulunmayan ve kemiklerin birbirine sıkıca bağlı olduğu eklemlerdir. Oynamaz eklemler, vücudun şeklini korumak ve iç organları korumak için önemlidir. Oynamaz eklemlere örnek olarak kafatası kemikleri ve kuyruk sokumu kemikleri verilebilir.

Az oynar eklemler, aralarında boşluk bulunan ancak kemiklerin birbirine kıkırdak veya lifli bağ dokusu ile bağlı olduğu eklemlerdir. Az oynar eklemler, vücudun esnekliğini artırmak ve darbelere karşı korumak için önemlidir. Az oynar eklemlere örnek olarak omurga kemikleri ve kaburga kemikleri verilebilir.

Çok oynar eklemler, aralarında boşluk bulunan ve kemiklerin birbirine tendon veya kiriş ile bağlı olduğu eklemlerdir. Çok oynar eklemler, vücudun hareket kabiliyetini sağlamak için önemlidir. Çok oynar eklemlere örnek olarak diz, dirsek, omuz, kalça ve bilek eklemleri verilebilir.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...