onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
61 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Suyun üstünde yüzebilen maddelerin ortak özelliği, suyun yoğunluğundan daha az yoğun olmalarıdır. Yoğunluk, bir maddenin birim hacmindeki kütle miktarıdır. Örneğin, deniz yatağı, balon ve içi boş plastik şişe gibi maddelerin içinde hava vardır. Hava, sudan çok daha az yoğun bir gazdır. Bu nedenle, bu maddeler suyun üstünde kalabilirler. Suyun üstünde yüzen maddelerin başka bir özelliği de, suyun yüzey geriliminden yararlanmalarıdır. Suyun yüzey gerilimi, su moleküllerinin birbirlerine çekilmesiyle oluşan bir kuvvettir. Bu kuvvet, suyun yüzeyini sanki ince bir zarla kaplıymış gibi yapar. Bazı canlılar, suyun yüzey gerilimini kırmadan üzerinde hareket edebilirler. Örneğin, su böcekleri ve nilüferler gibi bitkiler ve hayvanlar suyun yüzey geriliminden faydalanarak suyun üstünde yaşayabilirler.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...