onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
86 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Müslümanlar arasında inançla ilgili yorumların ortaya çıkışı, genellikle Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) vefatından sonra dini konularda ihtiyaç duyulan cevaplar nedeniyle insan faktörünün ortaya çıkmasıyla gerçekleşmiştir. İnsanlar bir sorun olduğunda en doğru bilginin hangisi olduğuna karar veremediler. Bu durum, farklı yorum türlerinin ve mezheplerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

İslam dininin içerisinde zaman içerisinde farklı yorumlar ortaya çıkmıştır. Sevap - günah, ahiret ve ibadetler konusundaki bu farklılıkların farklı birçok sebebi bulunmaktadır. Yorumlar genellikle fıkhi ve tasavvufi olmak üzere ikiye ayrılır.

Örneğin, yeni teknolojik cihazların ibadetlerde kullanımı ile ilgili yeni hüküm arayışları, toplumsal değişimin bir sonucudur. İtikadî (İnançla İlgili) Mezhepler/Yorumlar da bu süreçte ortaya çıkmıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...