onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
56 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Hıdırellez, Türk kültüründe baharın gelişini kutlayan bir bayramdır. Hıdırellez, Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Bu gün, doğanın canlanması, bereketin artması ve dileklerin gerçekleşmesi için çeşitli ritüeller yapılır. Hıdırellez, genellikle 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanır.Hıdırellez’de insanlar genellikle yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında veya bir türbe ya da yatırın yanında toplanır. Bu gibi yerlere Hıdırlık denir. Hızır’ın gezdiği kabul edilen bu yerlerde çiçek toplanır, oyunlar oynanır, baharın ilk kuzusu kesilerek yenilir]. Toplanan çiçekler kaynatılıp içilirse hastalıklara iyi geleceği, bu su ile kırk gün yıkanan kişinin gençleşip güzelleşeceğine inanılır.

Hıdırellez’de dilek dilemek de çok önemlidir. Dileklerin kabul olması için çeşitli yöntemler vardır. Mesela, dilek kâğıtları yazılıp gül ağacına asılır. Ya da bozuk para, anahtar gibi nesneler su dolu bir kaba atılır. Bazıları da ateşten atlayarak dilek diler. Bu ritüellerin hepsi Hızır ve İlyas’ın yardımını almak ve hayallerini gerçekleştirmek içindir.

Hıdırellez, Türk kültürünün zenginliğini ve renkliliğini gösteren bir bayramdır. UNESCO tarafından da 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alınmıştır. Hıdırellez’i kutlamak hem eğlenceli hem de umut verici bir deneyimdir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...