onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
40 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Tırnak işareti (“”), bir noktalama işaretidir. Kelime veya kelime gruplarının bir başına bir de sonuna gelecek şekilde (ikili olarak) kullanılır. Tırnak işareti içindeki bir cümlede yeniden tırnak içine alınması gereken sözler tek tırnak işareti içine alınır.

Tırnak işareti, metinlerde birçok görevi yerine getirir:

  1. Alıntı Yapma: Başka bir kişiden ya da metinlerden alınan sözleri aynen aktarmak için tırnak işareti kullanılır. Örneğin:

    • Şair ömürden bahsederken: “Yaş otuz beş yolun yarısı eder, Dante gibi ortasındayız ömrün.” demiştir.
    • Kitapları tek tek raflara yerleştirirken: “En çok Tolstoy okumayı seviyorum.” dedi.
  2. Önemli Sözcükleri Vurgulama: Metinlerde bazı sözcükler daha fazla önem taşır. Bu sözcükler özel olarak vurgulanmak ister. Bu sebeple bu sözcükler ya da söz grupları tırnak içinde aktarılır.

  3. Eser veya Yazar Adı Belirtme: Bilimsel içeriğe sahip olan makalelerde alıntı yapılan eserlerin künyesi verilirken tırnak içinde kullanılır.

Tırnak işareti, yazıda anlamı güçlendirmek ve belirli ifadeleri vurgulamak için önemli bir araçtır. Örnek cümlelerde bu işaretin kullanımını görebilirsiniz!

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...