16 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
GPS, Global Positioning System adıyla küresel konumlandırma sistemi olarak bilinir. GPS, yörüngede sürekli dolaşan uydu sisteminden oluşur. Yeryüzündeki alıcı uydudan gelen sinyalleri kaydeder. Uydudan sinyalin çıktığı anla yeryüzündeki alıcının sinyali aldığı an arasındaki süre ölçülerek uydu ile dünya arasındaki mesafe belirlenir. Bu mesafeden yol çıkarak uydunun konumunu bildiğimiz için yeryüzündeki alıcının konumu hesaplanır.
 
GPS uyduları ilk olarak askeri amaçlı geliştirilir. Yaygın kullanım alanı da ulusal güvenlik sektörüdür. Amerika'nın kullandığı uydularla günümüzde pek çok konumu belirleyebiliriz. Rusya'nın yerleştirdiği uydularla da birçok konum bilgisine ulaşılabilir. Ulusal güvenlik, havacılık, haritacılık gibi alanlarda kullanılan GPS uygulamaları günümüzde cep telefonlarımızda yer alarak konum belirlemek için kullanılabilir.
 
Akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla GPS kelimesi hayatımıza fazlaca girmiştir. GPS uydularının geliştirilmesiyle birlikte haritacılık alanlarının kullanımı yaygınlaşmıştır. Deprem sonrası oluşan kaymaların yüksek duyarlılıkta hesaplanması, barajlardaki su seviyesinin belirlenmesi ve deformasyonların ölçülmesi için GPS uydularından yararlanılabilir.
Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...