onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
80 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Beyin, beyincik , omurilik, omurilik soğanı merkezi sinir sisteminin organlarıdır. Bu organların görevleri şöyle sıralanabilir:

  • Beyin: Merkezî sinir sisteminin en gelişmiş organıdır. Vücudun öğrenme, hafıza ve yönetim merkezidir. Duyu organlarından gelen bilgileri değerlendirir, konuşma ve istemli hareketleri sağlar, yaşamsal olayları düzenler, kan basıncı ve vücut sıcaklığını ayarlar, organ ve sistemlerin çalışmasını koordine eder.
  • Beyincik: Vücudun hareket ve denge merkezidir. Beynin arkasında ve altında yer alır. Vücudun dengesi bozulduğunda duyu organlarından veya vücudun diğer kısımlarından gelen bilgileri alarak dengemizi sağlar. Kol ve bacaklardaki kasların birbiriyle uyumlu çalışmalarını düzenleyerek hareketlerimizin dengeli olmasını sağlar.
  • Omurilik: Omurilik soğanından başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan bir sinir kordonudur. Omurganın içinde yer alır. Beyin ile vücudun diğer kısımları arasındaki sinirsel iletişimi sağlar. Ayrıca bazı basit refleksleri de gerçekleştirir.
  • Omurilik soğanı: Beyin ile omurilik arasında yer alan organdır. Beyinciğin altında pons ile omurilik arasında bulunur. Böylece beyin ve diğer vücut organları arasındaki bağlantıyı sağlar. Beyne giren bütün sinirler omurilik soğanından geçer. Omurilik soğanı, istemsiz çalışan iç organların kontrol merkezidir. Solunum, dolaşım, boşaltım ve sindirim sistemlerinin çalışmalarını düzenler. Nefes alma, yutma, öksürme, çiğneme, hapşırma ve kusma gibi refleksleri kontrol eder.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...