19 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde 26 126 8

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 32 10

Beyin : Duyu organlarını, hormonların sağlanmasını sağlarken kendi isteğimizle yaptığımız hareketler buradan yönetilir. Okumamızı, yazmamızı ve anlamamızı beyin sağlarken aynı zamanda akıl işlevlerini kontrol eder. Acıkma, kan basıncı, susama, üşüme gibi işlevler beynin emriyle gerçekleşir. 

Beyincik : İnsan kafatasının arkasında omurilik soğanı üzerinde bulunan insanın dengesini sağlayan bir organdır. Kasların uyumlu çalışmasını sağlamakla görevlidir. 

Omurilik : Başımızdan kuyruk kısmına kadar uzanan omurlar içerisinde yer alır. Omurlar bu unsuru dış etkenlere karşı korur. Vücut ile merkezi sinir sistemi arasındaki bağlantıyı kurar. Omurilik beyin, omurilik soğanı ve vücut arasındaki sinirsel iletimi sağlar. 

Omurilik Soğanı : Yüzeyi düz olan ve soğana benzediği için bu adı alan bir organdır. Boynun üst kısmında yer alıp istem dışı çalışan vücut fonksiyonlarını yönetir. Ayrıca omurilik soğanı yardımıyla solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim sisteminin çalışmasını düzenler.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...