67 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Öncelikle bazı bilgileri hatırlatalım. Nükleer enerji için su gerekli olan ve yüksek öneme sahip bir maddedir. Bu yüzden suya yakın olan yerlere, örneğin baraj veya göl/deniz kenarlarına yakın kurulur.

Nükleer enerji, temelde atom içerisinde meydana gelen durumlar sonucunda radyoaktif maddelerden ısı elde etme işlemidir.

Yukarıda suyun önemli olduğunu belirttik. Su, soğutma amacıyla kullanılır. Reaktördeki ısıyı alır ve soğutmaya çalışır. Suyun ısınması sonucu buharlaşma meydana gelir. Bu buhar da türbinlere yönlendirilerek onların dönme hareketi yapmasını sağlar. Böylece nükleer enerji önce ısıya, sonra harekete dönüşmüş oldu. En son dönüşüm ise hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümüdür. Bu sayede elektrik üretimi gerçekleşir. Isınan su buharı ise yoğuşmaya alınarak tekrar su haline getirilir. Soğuk bir şekilde tekrar reaktöre verilir. Böylece döngü devam eder.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

13.9k soru

14.2k cevap

66 yorum

682 kullanıcı

...