onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
87 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Evet, “A enerji sınıfı bir bina, çevre dostudur.” denilebilir. Bunun sebebi, A enerji sınıfı bir binanın enerjiyi çok verimli kullandığı ve karbondioksit salımının çok düşük olduğu anlamına gelmesidir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), bir binanın enerji performansını gösteren bir belgedir. EKB’de binanın yıllık enerji tüketimi, ısı ve su yalıtım kalitesi, geometrik sistem, elektriksel aydınlatmanın verimliliği gibi bilgiler yer alır. EKB’de ayrıca binanın A-G arasında bir enerji sınıfı belirlenir. A sınıfı en verimli, G sınıfı ise en verimsiz sınıfı temsil eder.

A enerji sınıfı bir bina, enerjiyi çok az tüketen ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanan bir binadır. Bu sayede hem işletme maliyetleri düşer hem de çevreye zarar veren sera gazı emisyonları azalır. A enerji sınıfı bir bina, tasarımı, yalıtımı, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri, cam-pencere sistemleri gibi özellikleriyle çevre dostu bir bina olarak kabul edilir.

Bu nedenle “A enerji sınıfı bir bina, çevre dostudur.” denilebilir. Sebebi ise A enerji sınıfı bir binanın enerjiyi çok verimli kullandığı ve karbondioksit salımının çok düşük olduğu anlamına gelmesidir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...