onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
78 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Kimya bilimi ile ilgili meslekler ve çalışma alanları çok çeşitlidir. Kimya bilimi hemen hemen her mesleğin içerisinde bulunsa da bu bilimle ilgilenen bazı meslekler vardır. Bu mesleklerden bazıları şunlardır:

  • Kimya Mühendisliği: Kimya, fizik, matematik, biyoloji, ekonomi ve mühendislik bilimlerini kullanarak, ham maddelerin daha kullanışlı ya da değerli bir forma dönüştürüldüğü prosesleri uygulayan mühendislik dalıdır. Çeşitli sanayi dallarında üretim, tasarım, araştırma ve geliştirme gibi alanlarda çalışabilirler.
  • Kimyagerlik: Organik kimya, analitik kimya, biyokimya, inorganik kimya ve fizikokimya gibi bir çok konuda ileri düzeyde eğitim almış kimya bilimcilerine verilen addır. Maddelerin kimyasal özelliğini, atom ve moleküler yapısını, farklı maddeler ile etkileşimini inceleyen, bu maddelerin kullanım alanları ve kimyasal analizleriyle ilgili laboratuvar çalışmaları yapan kişilerdir.
  • Ziraat Mühendisliği: Tarım ve hayvancılık alanlarında üretimi artırmak, kaliteyi yükseltmek ve çevreyi korumak için çalışan mühendislik dalıdır. Toprak, su, bitki, hayvan ve gıda gibi konularda kimya bilgisini kullanarak araştırma, planlama, yönetim ve danışmanlık gibi görevler yapabilirler.
  • Gıda Mühendisi: Gıda üretimi, işlenmesi, muhafazası ve kalite kontrolü ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Gıda hammaddelerinin kimyasal bileşimi, besin değeri, mikrobiyolojik durumu ve duyusal özellikleri gibi konularda çalışabilirler.
  • Petrol Mühendisi: Petrol ve doğalgazın yer altından çıkarılması, işlenmesi ve taşınması ile ilgili teknik sorunları çözen mühendislik dalıdır. Petrol arama, sondaj, üretim ve rezervuar mühendisliği gibi alt dalları vardır.
  • Kimya Teknisyeni: Kimya laboratuvarlarında deney yapmak veya analiz yapmak için gerekli malzemeleri hazırlayan, deney sonuçlarını kaydeden ve raporlayan kişilerdir. Kimyagerlere veya kimya mühendislerine yardımcı olurlar.

Kimya bilimi ile ilgili mesleklerin çalışma alanları ise şunlardır:

  • Petrokimya: Petrol ve doğalgazdan elde edilen ham maddelerin kimyasal reaksiyonlarla farklı ürünlere dönüştürülmesi işlemidir. Plastik, sentetik kauçuk, deterjan, boya gibi ürünler petrokimya sanayisinin ürünleridir.
  • Şeker: Şeker pancarı veya şeker kamışından elde edilen şekerin üretimi işlemidir. Şeker fabrikalarında veya gıda sektöründe çalışabilirler.
  • Gıda: Gıda hammaddelerinin işlenmesi, paketlenmesi, muhafaza edilmesi ve kalite kontrolü işlemleridir. Gıda fabrikalarında veya gıda laboratuvarlarında çalışabilirler.
  • Otomotiv

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...