onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
78 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bugün kullandığımız periyodik sisteme en yakın periyodik sistemi hangi bilim insanı düzenlemiştir sorusuna şöyle cevap verebiliriz:

  • Bugün kullandığımız periyodik sisteme en yakın periyodik sistemi 1869 yılında Julius Lothar Mayer (Julis Lother Mayer) ve Dimitri Mendeleyev’in (Dimitri Mendeleyev) düzenlediği söylenebilir. Bu iki bilim insanı elementleri atom kütlelerine göre sıralamış ve elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin periyodik olarak tekrarladığını göstermiştir.
  • Ancak bu sıralamada bazı tutarsızlıklar vardı. Örneğin, tellür elementinin atom kütlesi iyot elementinden daha büyük olmasına rağmen, iyot tellürden önce geliyordu. Ayrıca, henüz keşfedilmemiş olan bazı elementler için boşluklar bırakılmıştı.
  • Bu sorunları çözmek için 1913 yılında İngiliz fizikçi Henry Moseley (Henri Mozli), elementlerin atom numaralarını X-ışınları ile bulmuş ve elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin atom kütlesine değil, atom numarasına (proton sayısına) bağlı olduğunu kanıtlamıştır. Böylece modern periyodik sistemin temeli atılmıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...