onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
63 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kasırga, büyük çaplı ve çok şiddetli, saatte 75 milden fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr olarak tanımlanabilir. Kasırgalar, sıcak denizlerde oluşan düşük basınçlı merkezlerin etrafında dönen gök gürültülü fırtınalardır. Kasırgaların oluşması için deniz suyu sıcaklığının en az 26 derece olması gerekir. Kasırgalar, genellikle Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde görülür. Ayrıca kasırgaların mevsimi Ağustos-Eylül aylarıdır.

Kasırgalar, çok yıkıcı doğal afetlerdir. Kasırgalar, şiddetli rüzgârlar, yağışlar, fırtına dalgaları, seller ve toprak kaymalarına neden olabilir. Kasırgalar, insanların hayatını, evlerini, ekinlerini ve altyapısını tehdit eder. Kasırgalardan korunmak için bazı önlemler almak gerekir. Örneğin, kasırga uyarılarını takip etmek, sel bölgesinden uzak durmak, evdeki elektrikli aletleri kapatmak, güvenli bir yere sığınmak gibi.

...