onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
58 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Gemilerin batmamasının sebebi suyun yoğunluğu ile ilgilidir. Yoğunluk, birim hacimdeki kütleyi ifade eder. Suyun yoğunluğu yaklaşık olarak 1 g/cm3’tür. Eğer bir cismin yoğunluğu suyun yoğunluğundan fazla ise, suyun içinde batar. Eğer bir cismin yoğunluğu suyun yoğunluğundan az ise, suyun üzerinde yüzer.

Gemiler, metalden yapılmış olmalarına rağmen, suyun üzerinde yüzebilmektedirler. Bunun nedeni, gemilerin toplam yoğunluğunun sadece metalin yoğunluğuna bağlı olmamasıdır. Gemilerin taban kısımları oyuk yapılmıştır ve içleri havayla doludur. Hava, sudan çok daha az yoğundur. Bu nedenle, geminin toplam yoğunluğu, metalin ve havanın yoğunluklarının ortalaması olarak hesaplanabilir. Eğer geminin toplam yoğunluğu suyun yoğunluğundan az ise, gemi suyun üzerinde yüzer. Eğer geminin toplam yoğunluğu suyun yoğunluğundan fazla ise, gemi suyun içinde batar.

Gemilerin batma durumu hangi koşullarda olur? 

Bazı durumlarda yaşanan batan gemilerin oluşma nedeni su almalarıdır. Alınan suyla birlikte boşlukların dolması ve geminin yoğunluğunun artması sonucuyla suyun dibine doğru hareket başlamaktadır. Bu durumu önlemek için gemilerde su geçirmez bölmeler bulunur. Bu bölmeler sayesinde geminin bütününe su sızması engellenir. 

...