onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
70 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Dünya’nın şekliyle ilgili bilim insanlarının görüşleri çok çeşitlidir. Bazıları Dünya’nın yuvarlak olduğunu, bazıları daire şeklinde olduğunu, bazıları da geoit şeklinde olduğunu ileri sürmüştür. Bu görüşlerin bazıları gözlemlere, bazıları da matematiksel hesaplamalara dayanmaktadır. İşte bazı örnekler:

  • Pisagor, Dünya’nın şeklinin geoit olduğunu öne süren ilk bilim insanıdır. Aynı zamanda bir matematikçi ve filozof olan Pisagor, Dünya’nın yuvarlak olduğunu düşünmüş ve öğrencilerine bu düşüncesini anlatmıştır.
  • Thales, Dünya’nın daire şeklinde olduğunu ileri sürmüştür. Thales, antik Yunan’da yaşamış bir filozof ve matematikçidir.
  • El-Biruni, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve Güneş’in çevresini dolandığını ilk söyleyen Türk bilim insanıdır. El-Biruni, bir astronom, coğrafyacı ve matematikçi olarak tanınmaktadır.
  • Galileo Galilei, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve kendi çevresinde döndüğünü teleskopla yaptığı gözlemler sonucu bulmuştur. Galileo Galilei, modern fiziğin ve astronomunun kurucularından biri olarak kabul edilir.
  • Macellan, Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için denize açılmış fakat yolculuğunu tamamlayamadan ölmüştür. Buna rağmen gemicileri yolculuğu sürdürerek Dünya’nın etrafında dolaşmıştır.
  • Kopernik, Dünya’nın Güneş etrafında dolandığını ispatlamıştır. Kopernik, bir astronom, matematikçi ve din adamıdır.
...