onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
49 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Anadolu’da kurulan ilk medeniyetler arasında; Hattiler, Hititler, Frigyalılar (Frigler), İyonyalılar (İyonlar), Lidyalılar ve Urartular bulunmaktadır. Bu medeniyetlerin bazıları şunlardır:

  • Hititler: Anadolu’da kurulan ilk uygarlıkların en önemlilerinden birisi Hititler’dir. Medeni ve ceza hukukunun geliştiği medeniyet olarak akılda kalıcı olabilir. Mısır ve Mezopotamya kültürünü sentezleyerek Anadolu uygarlığı meydana getiren Hititler’in ilk yerleşim yeri Kafkaslar’dır.
  • Frigyalılar: Hititler’in yıkılmasından sonra kurulan Frigyalıların kendilerine ait alfabeleri vardır. Anadolu’nun iç kesimlerinde yaşayan bu halkın başkenti Gordion’dur. En ünlü kralı Midas’tır.
  • İyonyalılar: Anadolu’nun batı kıyılarında yaşayan bu halk, Yunan kültürünün etkisinde kalmıştır. Bilim, sanat, felsefe ve edebiyat alanlarında önemli eserler vermişlerdir. Miletos, Efes, Foça gibi şehirleri kurmuşlardır.
  • Lidyalılar: Anadolu’nun batısında yaşayan bu halk, ticaret ve zenginlikleriyle ünlüdür. Parayı icat eden medeniyet olarak bilinirler. Başkentleri Sardes’tir. En ünlü kralı Kroisos’tur.
  • Urartular: Anadolu’nun doğusunda Van Gölü çevresinde yaşayan bu halk, demircilik ve madencilik alanlarında gelişmişlerdir. Başkentleri Tuşpa’dır. En ünlü kralı Menua’dır
...