37 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde 29 129 8
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 56 8
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Çimpe Kalesini Osmanlı Devletinin ikinci padişahı olan Orhan Gazi almıştır. Çimpe Kalesinin alınmasının sonucunda Osmanlı Devleti ilk kez Rumeli yakasından toprak almış ve bu topraklara ayak basmıştır. Balkanların askeri üssü olmuştur. Bu bölge stratejik açıdan önemli olan Gelibolu Yarımadasında bulunmaktadır.  Çünkü Çimpe Kalesi Çanakkale Boğazına ve Saros Körfezine komşudur.

Çimpe Kalesini kim aldı ve sonuçları nelerdir?

Çimpe Kalesi, Gelibolu Yarımadasında bulunan bir kaledir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1532 yılında fethedilmiştir. 14. yüzyılda gerçekleşen bu fetih, İstanbul'un fethi gibi oldukça önemli bir gelişmedir.

ÇİMPE KALESİNİ KİM ALDI?

Çimpe Kalesi, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyin oğlu yani ikinci padişah olan Orhan Gazi tarafından fethedilmiştir.

ÇİMPE KALESİNİN FETHİNİN SONUÇLARI NELERDİR?

  • Çimpe Kalesinin fethi ile birlikte Osmanlı Devleti ilk kez Rumeli topraklarında hak sahibi olmuştur. Bu topraklara ayak basış, ilk kez bu fetih ile gerçekleşmiştir.
  • Çimpe Kalesi, fethinin ardından Balkanların askeri üssü olmuştur.
  • Gelibolu Yarımadasında bulunan Çimpe Kalesi, stratejik açıdan oldukça önemli bir noktadır. Bu fetih ile birlikte Osmanlı Devletinin Çanakkale Boğazına ve Saros Körfezine komşu bir askeri üssü olmuştur.
...