onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
71 kez görüntülendi
Genel kategorisinde tarafından 3 13 54

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından 3 13 54

II. Meşrutiyet’in ilan tarihi şöyledir:

  • II. Meşrutiyet, Osmanlı Anayasası’nın, 30 yıl askıda kaldıktan sonra, 23 Temmuz 1908’de yeniden ilan edilmesiyle başlayan ve Mebuslar Meclisi’nin Sultan Vahdettin tarafından 11 Nisan 1920’de tasfiyesi ile sona eren dönemdir.
  • II. Meşrutiyet’in ilanı, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin öncülüğünde gerçekleştirilen bir askeri hareket sonucunda olmuştur. Bu hareket, II. Abdülhamid’in baskıcı yönetimine karşı çıkan subaylar, aydınlar ve siyasetçiler tarafından desteklenmiştir.
  • II. Meşrutiyet’in ilanı, Osmanlı İmparatorluğu’nda siyasi, sosyal ve kültürel birçok değişikliğe yol açmıştır. Bu dönemde parlamenter demokrasi, seçim, siyasi parti, askeri darbe ve diktatörlük olgularıyla tanışılmış, iki büyük savaş (Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı) yaşanmış ve imparatorluğun dağılmasına tanık olunmuştur.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...