onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
59 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Çözünme, bir maddenin başka bir madde içinde dağılarak homojen bir karışım oluşturması olayıdır. Çözünme olayında iki bileşen vardır: Çözünen ve çözücü. Çözünen, karışımda daha az oranda bulunan ve çözücü içinde dağılan maddedir. Çözücü ise karışımda daha çok oranda bulunan ve çözüneni içine alan maddedir.

Çözünme olayı, katı, sıvı veya gaz halindeki maddeler arasında gerçekleşebilir. Örneğin tuz, su içinde çözünerek tuzlu su adı verilen bir çözelti oluşturur. Bu örnekte tuz çözünen, su ise çözücüdür. Bir başka örnek ise hava adı verilen gaz karışımıdır. Hava, azot, oksijen, karbondioksit gibi farklı gazların çözündüğü bir çözeltidir. Bu örnekte azot çözücü, diğer gazlar ise çözünendir.

Çözünme olayının gerçekleşmesi için bazı faktörler etkilidir. Bunlar arasında sıcaklık, basınç, karıştırma hızı ve moleküler yapı sayılabilir. Sıcaklık arttıkça, genellikle katıların sıvılarda çözünürlüğü artar, ancak gazların sıvılarda çözünürlüğü azalır. Basınç arttıkça, gazların sıvılarda çözünürlüğü artar, ancak katıların ve sıvıların çözünürlüğünde önemli bir değişiklik olmaz. Karıştırma hızı arttıkça, çözünme süreci hızlanır, ancak çözünürlük değişmez. Moleküler yapı ise maddelerin birbirleriyle olan etkileşimini belirler. Benzer moleküler yapıya sahip maddeler birbirlerinde daha kolay çözünürler.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...