onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
50 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı Ankara’daki Tacettin Dergahı’nda yazdı. İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy, yarışmaya para ödülü olması nedeniyle ilk başta katılmayı reddetmiş ancak daha sonra arkadaşlarının ısrarıyla şiirini yazmıştır. Şiirini orduya ithaf eden Mehmet Akif Ersoy, kazandığı 500 liralık ödülü de yoksul kadın ve çocuklara iş öğreten Darülmesai vakfına bağışlamıştır.

Tacettin Dergahı nerede?

Mehmet Akif Ersoy, 1. TBMM Burdur milletvekiliyken Ankara'da Tacettin Dergahı olarak bilinen evde yaşıyordu.

Ankara'nın Altındağı ilçesinde bulunan dergah, Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü'nün içerisinde yer alıyor. İki katlı ahşap yapı, 1949 yılında meclis kararıyla müzeye dönüştürüldü ve ismi Mehmet Akif Müze Evi oldu. 1982 yılındaysa restore edilerek ziyarete açıldı.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...