onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
61 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Atatürk’ün en sevdiği vatan şairi Namık Kemal’dir. Namık Kemal, vatan ve hürriyet kavramlarını yeni kuşaklara aşılamış, Türk milliyetçiliği ve Türkçülük akımının öncülerinden olmuştur. Atatürk, Namık Kemal’in şiirlerini çok beğenir ve sık sık okurdu. Özellikle “Vatan yahut Silistre” adlı eseri Atatürk’ün en sevdiği tiyatro oyunlarından biriydi.

Atatürk’ün etkilendiği başka şairler de vardı. Bunlardan biri Mehmet Emin Yurdakul’dur. Mehmet Emin Yurdakul, Türklüğü ve Türkçülüğü savunan, Türklük duygusunu dile getiren bir şairdir. Atatürk, Mehmet Emin Yurdakul’un “Türkçe Şiirler” adlı kitabını çok severek okumuş ve özel kütüphanesine almıştır.

Bir diğer şair ise Tevfik Fikret’tir. Tevfik Fikret, baskıya karşı direnen, insanlığa yükselmeye yönelen ve çağdaşlaşmayı hedefleyen bir şairdir. Atatürk, Tevfik Fikret’in “Rübab-ı Şikeste” adlı kitabını da çok beğenmiş ve özel kütüphanesinde bulundurmuştur

...