onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
14 kez görüntülendi
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kategorisinde tarafından 7 60 162

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Halifeliğin kaldırıldığı gün (3 Mart 1924) çıkarılan diğer kanunlar şunlardır:

  • Şer’iyye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılması: Bu kanunla, din işlerini ve vakıfları yöneten bakanlık lağvedilmiş, yerine Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Böylece, devletin dini kurumlar üzerindeki denetimi artırılmış, din ve devlet işleri ayrılmıştır.
  • Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Vekâleti’nin kaldırılması: Bu kanunla, askeri işleri yürüten bakanlık kaldırılmış, yerine Millî Savunma Bakanlığı kurulmuştur. Böylece, askeri kurumların sivil otoriteye bağlılığı sağlanmış, askeri vesayetin önüne geçilmiştir.
  • Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun getirilmesi: Bu kanunla, eğitim birliği sağlanmış, medrese ve diğer özel okullar kapatılmış, bütün okullar Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlanmıştır. Böylece, eğitimde çağdaşlaşma ve laikleşme yolunda önemli bir adım atılmıştır.
  • Halifeliğin kaldırılması: Bu kanunla, Osmanlı Devleti’nden devralınan halifelik makamı ortadan kaldırılmış, halife Abdülmecid Efendi yurtdışına çıkarılmıştır. Böylece, devletin laikleştirilmesi yolunda yapılmış siyasi bir devrim gerçekleştirilmiştir.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...