onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
80 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

İmalat sanayi, bir hammaddeyi veya yarı mamülü işleyerek bir sanayi ürünü, bir mal üretme işlemlerinin bütününe denir. İmalat sanayi, hem ekonomik hem de sosyal açıdan önemli bir sektördür. İmalat sanayi, ülkenin ihracatını, istihdamını, katma değerini ve rekabet gücünü artırır. İmalat sanayi, aynı zamanda teknolojik gelişmeye, yenilikçiliğe ve verimliliğe katkı sağlar.

İmalat sanayi, ikiye ayrılır: Ağır sanayi ve hafif sanayi. Ağır sanayi, donanım ve makine için çok büyük yatırımlar gerektirir. Ayrıca oldukça karmaşık iş örgütlemesi ve nitelikli bir işgücü yapısı vardır. Ağır sanayi dalında yatırım ve ara malları üretilmekte ve çok yüksek miktarlarda üretim yapılmaktadır. Ağır sanayi üretimlerine örnek olarak petrol arıtımı, motorlu araç üretimi, çimento üretimi, demir-çelik üretimi verilebilir.

Hafif sanayide ise üretilen mallar dayanıksızdır. Ayrıca donanım ve makineler için çok büyük yatırımlar yapmaya gerek yoktur. İşgücü, nitelikli de olabilir niteliksiz de. Elektronik araçların üretimi nitelikli bir işgücü ihtiyacı vardır. Dokumacılık, giyim vb. sanayiler de ise işçilerin herhangi bir eğitim almasına gerek yoktur.

Türkiye’de imalat sanayi, ekonomimizin temel yapı taşıdır. Yaklaşık 4,5 milyon kadar çalışanı bulunmaktadır ve ihracattaki payı %93’tür. Türkiye’de imalat sanayinin en önemli alt sektörleri otomotiv, tekstil, gıda, kimya ve makine olarak sıralanabilir.

...