onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
83 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Jeosenklinal, yerkürenin iç ısısından elde edilen bir enerji türüdür. Yerkürenin merkezindeki sıcak bölgeden yeryüzüne doğru yayılan ısı, yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde birikir. Bu ısı, yeraltındaki suyu, buharı ve gazları ısıtır ve jeotermal akışkan adı verilen bir karışım oluşturur. Jeotermal akışkan, yer kabuğundaki kırıklardan yüzeye çıkabilir veya sondajla çıkarılabilir. Jeotermal akışkanın sahip olduğu ısı enerjisi, elektrik üretimi, ısıtma, soğutma, endüstriyel kullanım, kaplıca, balıkçılık gibi pek çok alanda faydalanılabilir.

Jeosenklinal, aynı zamanda yeryüzünde kıtalar arasında veya kıta kenarında yer alan, içinde çok kalın depoların biriktiği büyük çanaklaşma ve tortullaşma alanlarıdır. Jeosenklinal, tek bölümden oluşabileceği gibi birbirine paralel birkaç bölüme ayrılmış olarak da bulunur. Yer kabuğunun oluşturduğu tektonik çanaklar olan jeosenklinaller yan basınçların ve kısmen de biriken depoların ağırlığı altında gittikçe derinleşir ve böylece içlerinde muazzam kalınlıkta depolar meydana gelir. Bu depolar yan basınçlarından etkisi altında sıkışır, plastik oldukları için kıvrılır, yükselir ve sonuçta su yüzüne çıkarak Alp Dağları, Himalayalar, And Dağları gibi kıvrımlı dağları veya kıvrım sistemlerini oluştururlar.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...