onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
60 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kaplıca, sıcak yeraltı sularından yararlanmak için yeryüzüne çıktıkları kaynakların çevresine kurulan hamam görünümündeki tesislere denir. Kaplıcalar, içerdikleri mineral ve gazlar sayesinde insan sağlığına faydalı olabilirler. Özellikle romatizma, kireçlenme, cilt hastalıkları, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi bazı hastalıkların tedavisinde kaplıca tedavisi uygulanabilir. Kaplıca tedavisi, sıcak madensel suların banyo veya kısmi banyo şeklinde kullanılmasıdır. Kaplıca tedavisi, vücut direncini artırır, ağrıları azaltır, genel sağlığı düzeltir ve kalıcı hasarları önler.

Türkiye, kaplıca zengini bir ülkedir. Birçok ilde farklı özelliklere sahip kaplıcalar bulunmaktadır. Kaplıca turizmi de gelişmiş bir sektördür. Hem şifa bulmak hem de dinlenmek ve tatil yapmak isteyenler için kaplıcalar ideal bir seçenektir. Türkiye’deki bazı ünlü kaplıca merkezleri şunlardır:

  • Afyonkarahisar: Termal suyunun bol olduğu bu ilde, Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, Gazlıgöl Kaplıcaları, Ömer-Gecek Kaplıcaları gibi pek çok kaplıca bulunmaktadır.
  • Yalova: İstanbul’a yakın olması nedeniyle tercih edilen bu ilde, Termal Kaplıcaları, Armutlu Kaplıcaları, Çınarcık Kaplıcaları gibi pek çok kaplıca bulunmaktadır.
  • Sivas: İç Anadolu’nun kaplıca cenneti olan bu ilde, Kangal Balıklı Kaplıcası, Soğuk Çermik Kaplıcası, Sıcak Çermik Kaplıcası gibi pek çok kaplıca bulunmaktadır.
  • Denizli: Ege’nin kaplıca merkezi olan bu ilde, Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile ünlü Pamukkale Kaplıcaları, Karahayıt Kaplıcaları, Akköy Kaplıcaları gibi pek çok kaplıca bulunmaktadır.

...