onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
62 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mera, hayvanların otlatılması ve otundan yararlanılması için tahsis edilen veya kadimden beri bu amaçla kullanılan yerlerdir. Meralar, otlak, meyilli, engebeli ve taban suyunun derinde olduğu yem bitkilerinin bulunduğu alanlara ve hayvancılık amacı ile kullanılan alanlara verilen addır. Meralar, çayırlara göre daha kısa boylu, seyrek otların bulunduğu kaba yem alanlarıdır.

Meralar, Türkiye’nin önemli bir doğal kaynağıdır. Meralar sayesinde hayvanlar, kaliteli bir şekilde beslenebilir ve doğadan gerekli besin ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Meralardan elde edilen yem, hayvanların verimini artırır ve hayvancılık sektörüne katkı sağlar. Ayrıca meralar, biyolojik çeşitliliği korur, erozyonu önler, su kaynaklarını zenginleştirir ve iklim değişikliğine karşı direnci artırır.

Meraların korunması ve ıslahı için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Bunlar arasında meraların kapasitesine uygun olarak otlatılması, erken ve aşırı otlatmanın önlenmesi, zararlı bitkilerin kontrolü, gübreleme, sulama, havalandırma gibi yöntemler sayılabilir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...