onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
68 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Neolitik, Taş Devri’nin son çağı ile ilgili bir terimdir. Neolitik, Yunanca yeni (neos) ve taş (lithos) kelimelerinden türetilmiştir. Neolitik çağ, cilalı taşların kullanıldığı ve insanların üretici yaşama geçtiği bir kültür evresidir.

Neolitik çağ, dünyanın çeşitli yerlerinde farklı tarihlerde başlamış ve bitmiştir. Genel olarak MÖ 8000 ile MÖ 5500 yılları arasında olduğu kabul edilir. Neolitik çağda insanlar, avcı-toplayıcı yaşamdan çıkarak tarım yapmaya, hayvanları evcilleştirmeye, köyler ve kentler kurmaya başlamışlardır. Ayrıca inanç sistemi, takas ticareti, değirmen taşı gibi önemli gelişmeler de bu çağda ortaya çıkmıştır.

Neolitik çağ, insanlık tarihi için bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu çağda insanlar, doğaya bağımlı olmaktan çıkarak doğayı değiştirmeye ve şekillendirmeye başlamışlardır. Bu da ilerleyen çağlarda medeniyetlerin kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...