onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
49 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Teknoloji, insanların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere hedefe ulaşmak için kullanılan çevreyi geliştiren, değiştiren ve hatta dönüştüren bilgi, beceri, yöntem ve süreçlerinin tamamı olarak tanımlanıyor. Teknoloji, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir. Teknolojinin Latince karşılığı “Technoslogos” dur, “techne” yapmak, “logos” da bilmek anlamına gelmektedir. Alet ve edevat yapılması için gerekli olan bilgi ve yeteneği ifade etmektedir.

Teknoloji, insanlık tarihi boyunca pek çok alanda gelişme ve değişim sağlamıştır. Örneğin yangının kontrolü, tekerleğin icadı, matbaanın geliştirilmesi, elektriğin kullanılması, telefon ve internetin yaygınlaşması gibi teknolojik buluşlar hem insanların yaşam kalitesini arttırmış hem de toplumsal ve ekonomik yapıyı dönüştürmüştür. Teknoloji aynı zamanda iktisadi kalkınmanın temel kaynaklarından birisidir. Teknoloji üreten ve kullanan ülkeler ticarette rekabet üstünlüğü ve savunmada caydırıcılık sağlayabilirler.

Teknolojinin faydalarının yanında zararları da vardır. Teknoloji bağımlılığı, çevre kirliliği, kaynakların tükenmesi, siber suçlar, etik sorunlar gibi pek çok olumsuzluk teknolojinin kötüye kullanılmasından veya kontrolsüz bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle teknolojiyi akıllıca ve sorumlu bir şekilde kullanmak gerekir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...