onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
90 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Türkiye’nin en yüksek dağı, Ağrı Dağı’dır. Ağrı Dağı, deniz seviyesinden 5.137 metre yüksekliktedir. Ağrı Dağı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine yakın bir konumda bulunmaktadır. Ağrı Dağı, volkanik bir dağ olup, zirvesinde Türkiye’nin en büyük buzullarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Ağrı Dağı, Nuh’un gemisinin indiği yer olarak da efsanevi bir öneme sahiptir.

Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı ise Cilo Dağı’dır. Cilo Dağı, deniz seviyesinden 4.116 metre yüksekliktedir. Cilo Dağı, Hakkari ilinin sınırları içinde, Toros Dağları’nın doğu uzantısı şeklinde yer almaktadır. Cilo Dağı’nın zirvesi her mevsim buzullarla kaplıdır.

Türkiye’nin en yüksek üçüncü dağı ise Süphan Dağı’dır. Süphan Dağı, deniz seviyesinden 4.058 metre yüksekliktedir. Süphan Dağı, Bitlis ilinin sınırları içinde, Van Gölü’nün güneybatısında bulunmaktadır. Süphan Dağı da volkanik bir dağ olup, zirvesinde buzul gölleri bulunmaktadır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...