onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
76 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Türkiye’nin yeryüzü şekillerinin özellikleri şunlardır:

  • Türkiye, Alp-Himalaya kıvrım dağ kuşağı üzerinde yer alan, ortalama yükseltisi 1132 m olan, dağlık ve engebeli bir ülkedir.
  • Türkiye’nin dağları genellikle doğu-batı doğrultusunda uzanır. Bu dağlar kıyıya paralel veya dik uzanan kıvrım dağlar, iç bölgelerde yer alan tektonik platolar, doğu kesimlerde bulunan volkanik dağlar ve Ege Bölgesi’nde görülen kırık dağlar olarak sınıflandırılabilir.
  • Türkiye’nin ovaları, akarsuların aşındırması ve taşıdığı alüvyonların birikmesi sonucu oluşmuştur. Ovalar genellikle kıyılarda veya akarsu vadilerinde yer alır. Türkiye’nin en büyük ovası Konya Ovası’dır.
  • Türkiye’nin platoları, yüksek ve geniş düzlüklerdir. Platoların yüksekliği 1000-1500 m arasında değişir. Platoların çoğu İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde bulunur. Platoların üzerinde karstik şekiller, tuz gölleri, volkanik krater gölleri ve yaylalar görülür.
  • Türkiye’nin akarsuları, üç tarafının denizlerle çevrili olması nedeniyle kısadır. Akarsuların debisi ve rejimi iklim koşullarına bağlı olarak değişir. Akarsuların bir kısmı denize ulaşırken, bir kısmı da kapalı havzalarda son bulur. Türkiye’nin en uzun akarsuyu Fırat Nehri’dir.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...