onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
224 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

A) Beni okulun bahçesinde bekle.

B) Babaannenle dedeni sık sık ara.

C) Yemekten sonra bir dilim tatlı ye.

D) Akşam yemeği için çorba yap.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bu soruda, fiilin sonundaki düz-geniş ünlülerin “ı, i, u, ü” ünlülerine dönüşmesi durumunu kontrol etmemiz gerekiyor. İşte seçeneklerin incelenmesi:

A) “Beni okulun bahçesinde (bekle).” cümlesinde “bekle” fiiline “-yor” eki getirildiğinde “bekliyor” olur. Burada “e” ünlüsü “i” ünlüsüne dönüşmüştür. Ünlü daralması meydana gelir.

B) “Babaannenle dedeni sık sık (ara).” cümlesinde “ara” fiiline “-yor” eki getirildiğinde “arıyor” olur. Burada “a” ünlüsü “ı” ünlüsüne dönüşmüştür. Ünlü daralması meydana gelir.

C) “Yemekten sonra bir dilim tatlı (ye).” cümlesinde “ye” fiiline “-yor” eki getirildiğinde “yiyor” olur. Burada “e” ünlüsü “i” ünlüsüne dönüşmüştür. Ünlü daralması meydana gelir.

D) “Akşam yemeği için çorba (yap).” cümlesinde “yap” fiiline “-yor” eki getirildiğinde “yapıyor” olur. Burada “a” ünlüsü “ı” ünlüsüne dönüşmüştür. Ünlü daralması meydana gelir.

Sonuç olarak, D) Akşam yemeği için çorba (yap). cümlesinde fiilde ünlü daralması meydana gelmez. Diğer seçeneklerde ünlü daralması görülür.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...