onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
41 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Hz. Ebubekir dönemi, İslam tarihinin ilk halife dönemidir. Hz. Ebubekir döneminin özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Hz. Ebubekir, Peygamber Efendimiz’in vefatından sonra sahabeler tarafından seçilerek ilk halife olmuştur. Hz. Ebubekir, peygamberin en yakın dostu, kayınpederi ve ilk Müslümanlardan biridir. Hz. Ebubekir, es-Sıddık (sadık, doğrulayıcı) lakabıyla tanınır.
  • Hz. Ebubekir dönemi, İslam’ın korunması ve yayılması için mücadele edilen bir dönemdir. Hz. Ebubekir, peygamberin ölümünden sonra ortaya çıkan yalancı peygamberleri, dinden çıkanları ve zekat vermeyenleri bastırmıştır. Ayrıca, Arap yarımadası dışına ilk fetih hareketlerini başlatmıştır. Suriye, Filistin ve Irak’ta Bizans ve Sasani imparatorluklarına karşı zaferler kazanmıştır.
  • Hz. Ebubekir dönemi, Kur’an-ı Kerim’in kitap haline getirildiği bir dönemdir. Hz. Ebubekir, peygamber zamanında yazılıp ezberlenen Kur’an ayetlerinin kaybolmasını önlemek için Zeyd bin Sabit başkanlığında bir kurul oluşturmuştur. Bu kurul, Kur’an ayetlerini toplayarak mushaf haline getirmiştir.
  • Hz. Ebubekir dönemi, İslam devletinin siyasi ve hukuki temelinin atıldığı bir dönemdir. Hz. Ebubekir, peygamberin sünnetine bağlı kalarak adaletli bir yönetim sergilemiştir. İslam toplumunu meşveret (danışma) esasına göre yönetmiştir. Hire kentinin alınmasıyla ilk defa cizye vergisi almıştır.

Bu nedenlerle Hz. Ebubekir dönemi İslam tarihinde hem siyasi hem de dini açıdan çok önemli bir dönemdir.

...