onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
46 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Hz. Ömer dönemi, İslam tarihinin en parlak ve en geniş fetihlerinin gerçekleştiği bir dönemdir. Hz. Ömer, dört büyük halifeden ikincisi olup, 10 yıl boyunca halifelik yapmıştır. Hz. Ömer döneminin özellikleri şunlardır:

  • Hz. Ömer, İslam devletinin sınırlarını Bizans ve Sasani imparatorluklarına karşı genişletmiş, Suriye, Filistin, Irak, İran, Mısır ve Kuzey Afrika gibi yerleri fethetmiştir.
  • Hz. Ömer, devlet teşkilatında yenilikler yapmış, eyaletlere valiler atamış, divan kurmuş, kadılar tayin etmiş, beytülmale sahip çıkmış, ikta sisteminin temellerini atmıştır.
  • Hz. Ömer, hicri takvimi oluşturmuş ve Muharrem ayını yılbaşı olarak kabul etmiştir.
  • Hz. Ömer, adaletli bir yönetim sergilemiş, halkın sorunlarıyla ilgilenmiş, devlet memurlarını denetlemiş, zekat ve sadaka dağıtmıştır.
  • Hz. Ömer, İslam kültürünün gelişmesine katkıda bulunmuş, camiler ve okullar yaptırmış, Kur’an ve hadis öğretimini desteklemiş, teravih namazını cemaatle kılmayı başlatmıştır.

Hz. Ömer dönemi, hem İslam’ın siyasi gücünü hem de medeniyetini artıran bir dönemdir. Hz. Ömer, doğruyu yanlıştan ayıran anlamına gelen Faruk lakabıyla anılır. Çünkü Peygamber Efendimiz onun için “Ömer geldiği zaman şeytan kaçar” demiştir.

...