onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
35 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Atasözü: Deneyimlere, gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş öğüt verici nitelikteki sözlerdir.

Atasözlerinin Özellikleri

1. Atasözleri, anonimdir yani söyleyeni belli olmayan sözlerdir. “Yolcu yolunda gerek.” Bu sözü ilk kimin söylediği belli değildir. Artık halkın ortak malı olmuştur.

2. Atasözleri kalıplaşmış sözlerdir. Bu yüzden atasözünü oluşturan sözcüklerin yerine bu sözcüklerin eş anlamlıları ya da yakın anlamlıları getirilemez, sözcüklerin yerleri değiştirilemez. Paça ıslanmadan balık tutulmaz. (Doğru) Pantolon ıslanmadan balık avlanmaz. (Yanlış) Balık tutulmaz paça ıslanmadan. (Yanlış)

3. Atasözleri cümle şeklindedir ve mutlaka bir öğüt içerir. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Rüzgâr eken fırtına biçer

4. Atasözlerinden bazıları aynı anlama gelir. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. & Yalnız taş duvar olmaz. Öfkeyle kalkan zararla oturur. & Keskin sirke küpüne zarar.

5. Atasözlerinden bazıları zıt anlamlıdır. Eğri oturup doğru konuşalım. & Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. düşenin dostu olmaz. & Dost kara günde belli olur.

6. Atasözleri, anlam özellikleri açısından üç bölümde ele alınır:

a. Gerçek Anlamlı Atasözleri: Tüm sözcüklerin gerçek anlamında kullanıldığı sözlerdir, mecazlı bir ifadeye yer verilmez. Çok konuşan çok yanılır. İnsanın canı acıyan yerindedir

b. Mecaz Anlamlı Atasözleri: Sözcüklerden en az birinin gerçek anlamı dışında kullanıldığı sözlerdir. Acı patlıcanı kırağı çalmaz. Rüzgâr eken fırtına biçer (Rüzgâr ve fırtına mecaz anlam taşımaktadır.)

c. Hem Gerçek hem Mecaz Anlamlı Atasözleri: İki anlama da gelebilecek şekilde kullanılan sözlerdir. Hamama giren terler. Mal canın yongasıdır. Ağaç yaş iken eğilir

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...