8 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Her sene 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır.

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk topraklarını işgal etmek isteyen Yunan askerlerine karşı 30 Ağustos 1922’deki Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni Türk milleti kazanmıştır. Bu zafer genciyle yaşlısıyla, kadınıyla çocuğuyla Türk milletinin büyük fedakarlıkları ve azmiyle kazanılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, bu büyük zaferi kutlamak, Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiğimiz şehitlerimizi anmak, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin ne büyük zorluklarla kurulduğunu genç nesillere anlatmak, birlik ve beraberlik için azimle hareket etmeninin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek, yurt savunmasının önemini vurgulamak, milli ruhun canlı tutulmasını sağlamak için kutluyoruz.

30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Başkumandan Zaferi 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...