onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
94 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Osmanlı devletinin kuruluş dönemi padişahları şunlardır:

  • Osman Gazi (1299-1326): Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve ilk padişahıdır. Bursa, İnegöl, Yenişehir gibi yerleri fethetmiştir.
  • Orhan Gazi (1326-1362): Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahıdır. Bursa’yı başkent yapmış, İznik, İzmit, Edirne gibi şehirleri almıştır. İlk düzenli orduyu, medreseyi ve tersaneyi kurmuştur.
  • I. Murad (1362-1389): Osmanlı Devleti’nin üçüncü padişahıdır. Balkanlarda fetihler yapmış, Selanik, Niş, Serez gibi yerleri ele geçirmiştir. Anadolu’da da Ankara, Kütahya, Akşehir gibi şehirleri topraklarına katmıştır. Kosova Meydan Muharebesi’nde şehit olmuştur.
  • I. Bayezid (1389-1402): Osmanlı Devleti’nin dördüncü padişahıdır. Yıldırım lakabıyla tanınmıştır. Rumeli ve Anadolu’da genişlemeye devam etmiş, Karamanoğulları Beyliği’ni yıkmıştır. Ankara Savaşı’nda Timur’a yenilerek esir düşmüştür.
  • I. Mehmed (1413-1421): Osmanlı Devleti’nin beşinci padişahıdır. Çelebi lakabıyla bilinmiştir. Fetret Devri’ni sona erdirerek devletin birliğini sağlamıştır. Rumeli ve Anadolu’da kaybedilen toprakları geri almıştır.
  • II. Murad (1421-1451): Osmanlı Devleti’nin altıncı padişahıdır. Hüdavendigâr lakabını taşımıştır. Varna ve II. Kosova savaşlarında Haçlı ordularını yenmiştir. Edirne-Segedin Antlaşması ile Macaristan’la barış yapmıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...