onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
62 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Aristokrasi, yönetim gücünün soylu veya seçkin bir sınıfın elinde olduğu bir devlet düzeni veya siyasi sistemdir. Aristokrasi sözcüğü, Yunanca “aristos” (en iyi) ve “kratos” (yönetim) kelimelerinden türemiştir. Aristokrasi, genellikle toprak sahibi, zengin, eğitimli veya askeri bir sınıfın ayrıcalıklı konumunu korumak için kurulmuştur.

Aristokrasi, tarihte pek çok uygarlıkta görülmüştür. Örneğin, Antik Yunan’da Sparta, Atina ve diğer şehir devletlerinde aristokratik yönetimler vardı. Roma İmparatorluğu’nda da senato ve patrici sınıfı aristokratik bir rol oynadı. Orta Çağ’da Avrupa’da feodalizm sistemi içinde soylular ve kilise aristokratik bir güce sahipti. Rönesans döneminde İtalya’da Venedik, Floransa ve diğer şehir devletlerinde zengin tüccarlar aristokratik bir sınıf oluşturdu.

Aristokrasi, modern çağda demokrasi, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, sosyalizm gibi akımların etkisiyle gerilemiştir. Ancak aristokrasi, bazı ülkelerde hâlâ sembolik veya kültürel bir rol oynamaktadır. Örneğin, Birleşik Krallık’ta kraliyet ailesi ve lordlar meclisi aristokratik bir miras taşımaktadır. Japonya’da da imparatorluk ailesi aristokratik bir saygınlığa sahiptir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...