onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
71 kez görüntülendi
Fen Bilimleri kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Yediğimiz besinler hangi organlarımızdan geçerin cevabı, sindirim sistemi ile ilgilidir. Sindirim sistemi, yediğimiz besinleri parçalayarak vücudumuzun kullanabileceği şekle dönüştüren ve atık maddeleri dışarıya atan bir sistemdir. Sindirim sistemi, ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs gibi organlardan oluşur. Ayrıca, tükürük bezleri, karaciğer ve pankreas gibi organlar da sindirime yardımcı olur.

Yediğimiz besinler, sindirim sisteminde şu şekilde ilerler:

  • Ağız: Ağızda besinler çiğnenerek küçük parçalara ayrılır. Tükürük bezleri tarafından salgılanan tükürük, besinlere karışarak onları yumuşatır ve nişastayı parçalamaya başlar.
  • Yutak: Yutak, ağız ve burun boşluğunu yemek borusu ve soluk borusu ile birleştiren bir organdır. Yutakta bulunan küçük bir kapakçık, yutma sırasında soluk borusunu kapatır ve besinlerin yemek borusuna geçmesini sağlar.
  • Yemek borusu: Yemek borusu, yutağı midenin üst kısmına bağlayan uzun bir organdır. Yemek borusunda bulunan kaslar, besinleri iterek midenin girişindeki kapakçığa ulaştırır.
  • Mide: Mide, yemek borusu ile ince bağırsağı birleştiren geniş bir organdır. Mide, salgıladığı asitli sıvı ile besinleri kimyasal olarak parçalar. Mide ayrıca kasılıp gevşeyerek besinleri mekanik olarak karıştırır ve püre haline getirir.
  • İnce bağırsak: İnce bağırsak, mide ile kalın bağırsağı birleştiren uzun ve dar bir organdır. İnce bağırsakta bulunan kıvrımlar ve tüyler sayesinde besinlerin emilimi artar. İnce bağırsakta ayrıca karaciğer ve pankreas tarafından salgılanan sıvılar da sindirime katılır.
  • Kalın bağırsak: Kalın bağırsak, ince bağırsak ile anüs arasında bulunan kalın ve kısa bir organdır. Kalın bağırsakta suyun emilimi gerçekleşir. Kalın bağırsaktaki bakteriler de bazı vitaminleri üretir.
  • Anüs: Anüs, sindirim sisteminin son çıkış noktasıdır. Anüs, sindirimden arta kalan atık maddeleri dışarıya atar.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...