onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
121 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bu sorunun cevabı, gazdan katıya geçiş yapan bir hâl değişimi olan yoğunlaşma ile ilgilidir. Uçakların gökyüzünde bıraktıkları izler, yoğunlaşma izleri olarak adlandırılır. Bu izler, uçak motorlarının egzozundan çıkan su buharının yüksek irtifada soğuk havayla temas ederek buz kristallerine dönüşmesi sonucu oluşur. Bu olaya yoğunlaşma denir. Yoğunlaşma izleri, gözle görülebilir ve uzun süre havada kalabilir.

Soğuk gecelerin ardından yapraklar üzerinde oluşan kırağı da yoğunlaşma sonucu oluşur. Kırağı, havadaki su buharının soğuk yüzeylere temas ederek buz kristallerine dönüşmesi sonucu oluşur. Bu olaya da yoğunlaşma denir. Kırağı, gözle görülebilir ve güneş ışığıyla eriyebilir.

Sonuç olarak, uçakların gökyüzünde bıraktıkları izler ile soğuk gecelerin ardından yapraklar üzerinde oluşan kırağı arasındaki ilişki şudur: Her ikisi de havadaki su buharının soğuk yüzeylere temas ederek buz kristallerine dönüşmesi sonucu oluşan yoğunlaşma olaylarıdır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...