onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
126 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bu sorunun cevabı, ısı enerjisinin transferi ile ilgilidir. Bilgisayar kasasındaki soğutucu, işlemcinin ürettiği ısıyı alarak dışarı atar. Böylece işlemcinin aşırı ısınmasını ve performans kaybını önler. Soğutucu ne kadar iyi çalışırsa, işlemci o kadar serin kalır.

Soğutucunun sıcaklığı ise işlemcinin sıcaklığına bağlı olarak değişir. İşlemci ne kadar çok çalışırsa, o kadar çok ısı üretir ve soğutucuya aktarır. Bu durumda, soğutucunun sıcaklığı da artar. Soğutucunun sıcaklığı ayrıca oda sıcaklığına ve hava akışına da bağlıdır. Oda sıcaklığı ne kadar yüksekse, soğutucu o kadar zorlanır. Hava akışı ne kadar iyi olursa, soğutucu o kadar verimli çalışır.

Sonuç olarak, bilgisayar kasasındaki soğutucunun sıcaklığı ile işlemcinin sıcaklığı arasındaki ilişki şudur: Soğutucu, işlemcinin sıcaklığını düşürmek için çalışırken, işlemci de soğutucunun sıcaklığını yükseltir. Bu iki bileşen arasında bir denge sağlamak için, soğutucunun kaliteli ve temiz olması, oda sıcaklığının uygun olması ve hava akışının iyi olması gerekir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...