onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
67 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bir odadaki nesnelerin sıcaklığı aynı olmayabilir. Bunun nedeni, nesnelerin ısıyı farklı şekillerde alıp vermesidir. Örneğin, metal bir nesne ısıyı iletim yoluyla daha hızlı alıp verebilirken, ahşap bir nesne ısıyı daha yavaş alıp verebilir. Bu durumda, metal nesne oda sıcaklığına daha çabuk uyum sağlarken, ahşap nesne oda sıcaklığından daha sıcak veya daha soğuk kalabilir.

Bir odadaki nesnelerin sıcaklığı ayrıca oda içindeki ısı dağılımına da bağlıdır. Oda içindeki ısı eşit olarak dağılmayabilir. Örneğin, ısı kaynağına yakın olan nesneler daha sıcak olabilirken, uzak olan nesneler daha soğuk olabilir. Ayrıca, oda içindeki hava akımı da ısı transferini etkileyebilir. Hava akımı olan bir odada, hava ile temas eden nesneler daha çabuk soğuyabilir veya ısınabilir.

Sonuç olarak, bir odadaki nesnelerin sıcaklığı aynı olmayabilir. Bunun nedeni, nesnelerin ısıyı farklı şekillerde alıp vermesi ve oda içindeki ısı dağılımının eşit olmamasıdır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...