43 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

.

Aydınlatma sistemleri ısıtma sistemi olarak kullanılabilirler. Ünlü bir matematikçi ve fizikçi olan James Clerk Maxwell’in teorisine göre, ışık bir elektro manyetik dalgadır ve belirli miktarda enerji yayar.  

Işığın bünyesinde belirli bir enerjiye sahip olan çok küçük parçaçıklar bulunur. Foton olarak adlandırılan bu küçük parçacıklar, çevresindeki cisimler ile etkileşime girerek enerjilerini  transfer ederler. Bu etkileşimin sonucu olarak etkileşime girdikleri cisimlerde sıcaklık artışına sebep olurlar. 

Işık dalgalarının cisimlerde ve ortamda ısı artışını sağlayabilmesi, ısıtma sistemi olarak kullanılabilmesi için bazı koşullara gereksinim duyulmaktadır. Modern ofislerde veya üretim tesislerinde aydınlatma sistemleri, ısı kazanımına belirgin bir şekilde katkı sağladıkları gözlemlenmiş olup deneysel araştırmalarla desteklenmiştir.  

Aydınlatma sistemlerinden sağlanan bu kazançlar, ortamdaki ışık seviyesi, aydınlatma tipi ve aydınlatmanın konumu gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15766 puan

 2. Miyase

  11701 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

13.9k soru

14.2k cevap

66 yorum

682 kullanıcı

...