26 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Maddeler atomlardan meydana gelir. Atomlar katmanlardan oluşmaktadır. Çekirdek katmanı ve yörünge katmanı atomu oluşturan katmanlardır. Çekirdekte atomu oluşturan temel parçalardan proton ve nötron bulunmaktadır. Elektronlar ise çekirdek etrafında hareket halindedir. Çekirdek etrafında elektronlar belli enerji seviyeleri katmanlarında hareket ederler.

Elektronların çekirdek etrafında bulunduğu bölgelere yörüngeler denir. Elektronların dağınık bulutsu bir alanda yoğunlaştığı da düşünülmektedir. Elektron yüksüzdür. Belli bir ağırlıkları vardır. Çekirdek etkin yükü sayesinde oluşan çekim gücünün etkisiyle hareket ederler, atoma kimlik kazandırırlar. Elektronlar hareket eden tek parçacıklardır. Atoma kimlik kazandırırlar. Bazı atomlar arasında ortaklaşa kullanılarak bileşik oluşturabilirler.

Elektronların çekirdek etrafında bulunduğu yere orbital (elektron bulutu) denir. Fizikte buna atomik, kimyada ise orbital denilmektedir. 
Bir orbitalde en fazla iki elektron bulunur. 

Buna örnek olarak neon atomunu verelim.

Neon atomunun elektron dizilimi: 1s², 2s², 2p6

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15766 puan

 2. Miyase

  11701 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

13.9k soru

14.2k cevap

66 yorum

682 kullanıcı

...