17 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde 7 32 10

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 31 10

İkinci Dünya SavaşıMihver Devletleri ile Müttefik Devletler arasında gerçekleşmiştir. 

Mihver Devletlerinin başını Almanya, İtalya ve Japonya çekiyordu. Yaklaşık 6 yıl süren savaş boyunca Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Finlandiya, Hırvatistan, Arnavutluk, Tayland, Filipinler ve Irak gibi devletler de Mihver Devletleri yanında yer almıştır. 

Mihver Devletleri bloğunun amacı temel olarak hızla artan sanayi üretimleri için gereken kaynaklar için sömürge elde etmekti. Elbette her devletin kendine göre özel nedenleri de vardı. Almanya'da kendi rejimini hakim kılan Alman Nasyonel Sosyalist Partisi Lideri Adolf Hitler, Versay Anlaşması'nın getirdiği ağır şartlardan kurtulmak istiyordu. Ayrıca Almanya ve çevresindeki tüm toprakları yönetimi altına almak istiyordu. Rusya da Hitler'in hedefindeydi. Hitleri'in ayrıca, üstün Alman ırkı yaratma gibi nihai bir amacı vardı. 

Hitler'in de model aldığı Mussolini ise İtalya'ya yeni topraklar kazandırmak ve geri kaldığı sömürge yarışında söz sahibi olmak istiyordu. Japonya'nın da benzer amaçları vardı. Bu devletler bazı cephelerde birlikte bazı cephelerde de kendi güçleri ile savaşa girdi.

Müttefikler ise mihver devletlerine karşı biraraya gelmiş İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği ve ABD'den oluşuyordu. Bunlara daha sonra birçok irili ufaklı devlet dahil oldu. Hepsinin savaşa dahil olma nedeni ve tarihi farklıydı. Mihver Devletleri ve Müttefik Devletler bazı cephelerde birlikte, bazı cephelerde de kendi kuvvetleri ile birbirleri ile çatıştı.

Türkiye, savaş boyunca iki blokla da eşit mesafede durdu. Savaşın sonlarına doğru bu tarafsızlığını bozsa da bu sadece diplomatik amaçlıydı. Türkiye Cumhuriyeti, batı ve doğu sınırlarını kasıp kavuran 2. Dünya Savaşı'na fiilen katılmadı.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

17.5k soru

17.9k cevap

67 yorum

732 kullanıcı

...