onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
41 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

İkinci Dünya Savaşı, 1939-1945 yılları arasında küresel bir savaştır. Savaşa dönemin büyük güçleri ve dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu katılmıştır. Savaşın iki karşıt askerî ittifakı vardır: Müttefikler ve Mihver.

Müttefikler arasında Fransa, Amerika, Birleşik Krallık ve Sovyetler Birliği gibi ülkeler bulunmaktadır. Mihver ise Almanya, İtalya ve Japonya gibi ülkelerden oluşmaktadır.

Savaşın başlangıcı, Almanya’nın Polonya’yı istila ettiği 1 Eylül 1939 tarihi olarak kabul edilir. Savaşın sonu ise Japonya’nın teslim olduğu 2 Eylül 1945 tarihidir.

Savaşın sonuçları arasında milyonlarca insanın ölümü, atom çağının başlaması, Milletler Cemiyeti’nin dağılması ve Birleşmiş Milletler’in kurulması, Asya ve Afrika’nın dekolonizasyonu ve Avrupa’nın uluslararası etkisinin azalması, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin rakip süper güçler olması ve Soğuk Savaş’ın başlangıcı sayılabilir


Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...