onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
57 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Evet, kuvvetler farklı biçimlerde sınıflandırılabilir. Sınıflandırma yöntemlerinden bazıları şunlardır:

  • Kuvvetlerin etki alanlarına göre sınıflandırma: Bu yöntemde kuvvetler, etki ettikleri mesafeye göre dört temel kuvvet olarak sınıflandırılır. Bunlar kütleçekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvettir.
  • Kuvvetlerin doğrultularına göre sınıflandırma: Bu yöntemde kuvvetler, bir cisme etki eden iki veya daha fazla kuvvetin meydana getirdiği topluluğa göre sınıflandırılır. Bu topluluğa kuvvetler sistemi adı verilir. Kuvvet sistemleri aynı doğrultuda olan kuvvetler, paralel doğrultuda olan kuvvetler ve dar açıda kesişen kuvvetler olmak üzere üç grupta incelenir.
  • Kuvvetlerin hizmet türlerine göre sınıflandırma: Bu yöntemde kuvvetler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki subay ve astsubayların hizmet ettikleri sınıf, branş ve ihtisaslara göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma Millî Savunma Bakanlığı tarafından onaylanan yönetmelik ve yönergelerle belirlenir.
...