onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
73 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Matbaanın icadı, birden fazla kişi ve aşama tarafından gerçekleştirilmiştir. Matbaanın ilk temelleri, MÖ 2. yüzyılda Çin’de kağıt ve mürekkebin icadıyla atılmıştır. MS 7. yüzyılda Çin’de ahşap baskı tekniği geliştirilmiştir. MS 11. yüzyılda Çin’de hareketli metal harfler kullanılarak ilk matbaa kurulmuştur.

Matbaanın Avrupa’ya geçişi, 15. yüzyılda Alman bir altın ustası olan Johannes Gutenberg tarafından sağlanmıştır. Gutenberg, metal harfleri dökme, dizme ve basma yöntemini geliştirmiş ve 1455’te ilk baskılı kitap olan Gutenberg İncili’ni yayımlamıştır.

Matbaanın geliştirilmesinde başka kişiler de katkıda bulunmuştur. Örneğin, 1476’da William Caxton, İngiltere’de ilk matbaayı kurmuş ve ilk baskılı kitap olan Canterbury Hikâyeleri’ni yayımlamıştır. 1501’de Aldus Manutius, Venedik’te italik yazı tipini icat etmiş ve küçük boyutlu kitaplar basmıştır. 1798’de Alois Senefelder, taş baskı tekniğini icat etmiş ve renkli baskı yapmayı mümkün kılmıştır.

Matbaanın icadı, bilim, kültür, sanat, din, siyaset ve ekonomi alanlarında büyük bir devrim yaratmıştır. Matbaa sayesinde kitaplar daha ucuz, daha hızlı ve daha çok üretilebilir hale gelmiş ve bilginin yayılması kolaylaşmıştır. Matbaa ayrıca insanların düşünce özgürlüğünü artırmış ve toplumsal değişimleri hızlandırmıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...